Ako správne objednať dvere a zárubne

Ako vyberať dvere do bytu a do domu

Dvere už dávno nie sú len funkčný prvok, ktorý oddeľuje od seba dva priestory. Vďaka širokej palete povrchových úprav, tvarov a rozmerových možností predstavujú dizajnový doplnok alebo aj dominantu priestoru.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1 Stolár alebo fabrická výroba

Dvere si môžete dať vyrobiť u stolára na mieru alebo si u predajcu zakúpiť určitú fabrickú značku dverí. Aj v rámci fabrickej výroby si môžete dať vytvoriť napríklad dvere s atypickými rozmermi, treba však počítať s príplatkom. Konečná suma dverí (výroba, dovoz aj montáž) býva pri fabrickej výrobe v závislosti od modelu, povrchu a ďalších faktorov často výhodnejšia. 

2 Rozmery dverí 

Rozmer dverí vám prezradí, aký veľký objekt prenesiete cez dvere na druhú stranu. Na to je potrebné myslieť nielen pri projektovaní domu, ale aj neskôr pri kupovaní zariadenia. Práčku širokú 70 cm totiž cez dvere so šírkou 60 cm na toaletu neprenesiete. Okrem rozmeru dverí sa rozlišuje aj rozmer stavebného otvoru, ktorý je nutné poznať spolu s orientáciou dverí ešte pred ich prvotným výberom. Interiér by sa mal navrhovať tak, aby bol stavebný otvor na každú stranu o približne o 5 cm väčší, ako je rozmer dverí. Ak chcete napríklad dvere s rozmermi 60/197 cm, stavebný otvor by mal mať rozmery 70/202 cm. 

3 Falcové vs. bezfalcové

Väčšina ľudí volí tzv. falcové alebo polodrážkové dvere s priznanými pántmi. Už dlhšie je však v ponuke aj bezfalcové alebo bezpolodrážkové vyhotovenie. V dôsledku skrytého pántu je drahšie, ide však o elegantnejšie a jemnejšie interiérové riešenie.

4 Tvar a otváranie

Aj ponuka tvarových vyhotovení dverných krídel a zárubní je v súčasnosti veľmi široká. V ponuke sú okrem jednoduchých plných hladkých dverí dvere s rôznym typom presklenia a rôzne iné tvary dverných krídel – či už v modernom, vidieckom, rustikálnom alebo retro štýle. Každý modelový rad spravidla obsahuje plné aj presklené vyhotovenia. Okrem dverí s klasickým systémom otvárania sú v ponuke aj rôzne iné – posuvné pred stenu alebo do stavebného puzdra, skladacie lamelové, kyvné, tzv. lietačky, prípadne dvere osadené do svetlíkových stien.

Pred samotnou kúpou sa zamyslite nad tým, čo od dverí očakávate a koľko ste ochotní investovať do dverného kompletu (dvere, zárubňa, kľučka a inštalácia).

5 Výplň a povrchová úprava

Najbežnejšie používanou výplňou dverí je odľahčená drevotriesková doska (DTD). V ponuke je aj výplň z plnej drevotrieskovej dosky, ktorá je však finančne náročnejšia a dvere sa pri jej použití ťažšie otvárajú. Ak chcete ušetriť, vhodnou alternatívou je výplň z papierovej voštiny. Uplatnenie nachádza najmä pri lacnejších modeloch dverí, akými sú napríklad plné dvere s fóliovou povrchovou úpravou. Posledným možným variantom výplne dverí je konštrukcia z masívneho dreva, ktorá sa však odráža na vyššej cene. Aj pri povrchovej úprave dverí máte na výber zo širokej ponuky rozmanitých možností – fólia, CPL a HPL laminát, dyha, farebný nástrek, ako aj dvere s lesklou povrchovou úpravou lesku či povrchovou úpravou kameňa.

6 Aké zárubne?

Zárubne vyberajte s rovnakým povrchom ako dvere. Existuje viacero druhov zárubní (okrúhle, hranaté, rohové či rovné spoje), preto je vhodné nechať si pri výbere poradiť od odborného predajcu, ktorý vám predstaví všetky druhy zárubní vhodné k vami zvoleným dverám. 

7 Správna orientácia

Orientácia dverí (pravé/ľavé) sa na prvý pohľad určuje zložito, je to však jednoduché. Postavte sa čelom k dverám tak, aby ste videli pánty dverí a aby sa dvere otvárali ťahom smerom k vám. Ak máte pánty po pravej ruke, dvere sú pravé, ak máte dvere po ľavej ruke, dvere sú ľavé. 

8 Kovania

Nezanedbateľným prvkom dverí nevyhnutným na ich dobrú funkčnosť sú kovania. Ideálne sú esteticky ladiace kľučky s kvalitným povrchom, ktoré sú odolné aj proti poškrabaniu prsteňmi na rukách.

STN Norma 60-90/197

Slovenská technická norma (STN) hovorí o štandardizovaných rozmeroch dverí – šírka 60, 70, 80, 90 cm a výška 197 cm. Výrobca dverí vie za fixný príplatok vyrobiť dvere až do výšky 240 cm. Ak nemáte možnosť upraviť stavebný rozmer podľa STN, je potrebné objednať si úplný atyp, čo sa však spája s individuálnym príplatkom.

Dvere a zárubne čistite bežnými čistiacimi prostriedkami na nábytok. Vyhnite sa agresívnym prostriedkom určeným na kúpeľne a toalety, ktoré môžu povrchy dverí poškodiť.

EXTERIÉROVÉ DVERE

Vchodové dvere vás chránia, reprezentujú aj esteticky dopĺňajú. Preto by ste mali ich výberu venovať veľkú pozornosť. Prvý dojem z celého domu nezriedka utvárajú práve vstupné dvere. To, ako vyzerajú, v akom sú stave a ako fungujú, vypovedá mnohé o ich majiteľovi. Ak volíte dvere do bytu, samozrejmosťou by mali byť bezpečnostné dvere. Ak dôjde k násilnému vniknutiu do vášho domu a vy nebudete disponovať certifikátom o bezpečnostnej triede vchodových dverí, nemusí vám poisťovňa škodu vzniknutú na majetku preplatiť. V prípade rodinných domov sa však zabezpečenie majetku rieši skôr inými spôsobmi – pohybovými senzormi, poplachovým zariadením či napojením objektu na políciu. 

„Je totiž zbytočné mať dvere s vysokou bezpečnostnou triedou, ak sa zlodej dokáže do domu dostať napríklad cez terasu.“

Preto sa v prípade rodinných domov tešia obľube najmä exteriérové vchodové dvere vyrobené z kvalitného masívu, ktoré odolávajú aj náročným poveternostným podmienkam.

 

INTERIÉROVÉ DVERE

Interiérové dvere sa môžu deliť z hľadiska viacerých kritérií. Za základné sa považuje delenie dverí na štyri kategórie – otváravé, posuvné, kyvné a technické (protipožiarne, protihlukové, klimatické dvere do priestorov s teplotnými rozdielmi, dvere do vlhkého prostredia a oceľové dvere). Čoraz väčšiu popularitu získavajú protipožiarne dvere (označenie EI – brániace šíreniu tepla, EW – obmedzujúce šírenie tepla). Protipožiarne dvere sa rozlišujú podľa dĺžky odolnosti proti ohňu (15, 30, 45, 60, 90 a 120 minút). Do 60 minút môžu byť dvere aj drevené, nad 60 minút sú dvere už kovové. 

„Pri výbere interiérových dverí sa vo väčšine prípadov ľudia rozhodujú najmä na základe ich povrchovej úpravy.“ 

V trende sú v súčasnosti dvere moderného vyhotovenia, ktoré nahradili dvere rustikálneho vzhľadu. Z farieb v tomto období dominuje biela. Žiadané sú dvere vyššie oproti norme STN, spravidla 210 až 230 cm.

Dvere sú v súčasnosti nielen ľahké, ale aj úplne bezúdržbové. Jediným pohyblivým prvkom sú pánty, ktoré už nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Na klzkých plochách majú väčšinou teflónové vrstvy, takže nepotrebujú olej. 

 

Kde sa dá ušetriť 

Pri výbere dverí môžete ušetriť predovšetkým na povrchovej úprave – namiesto dyhy voľte laminát alebo fóliu. Ďalším miestom, kde vzniká priestor na šetrenie, je výplň a vlastná konštrukcia. Tu môžete namiesto plnej alebo odľahčenej drevotrieskovej dosky zvoliť papierovú voštinu. Úsporu vám môže priniesť aj výber niektorého z finančne menej náročných systémov otvárania a, samozrejme, doplnkov – namiesto posuvných voľte modely s klasickým otváraním a antikorové kľučky nahraďte hliníkovými. 

Na tomto nešetrite

Každá minca má dve strany, a preto je potrebné zvážiť, či jednorazová úspora pri kúpe dverného kompletu nebude mať za následok dodatočnú nespokojnosť v podobe málo odolnej povrchovej úpravy dverí proti mechanickému poškodeniu, nízke tepelno- a zvukovo-izolačné vlastnosti dverí, kríženie dverných krídel, malá svetelnosť v priestore alebo zlé nastavenie dverí. 

Čo zvládnete svojpomocne 

Montáž dverí vyzerá jednoducho, existuje však veľa nástrah, pre ktoré musel nejeden domáci majster kupovať novú zárubňu a neraz aj dvere. Dvere predstavujú pohyblivý prvok interiéru a intenzívne ich používate niekoľko rokov, certifikovanou montážou sa preto vyvarujete možnému poškodeniu pri inštalácii. Ak sa rozhodnete pre svojpomocnú montáž, dôsledne sa držte návodu. 

Čo prenechať odborníkom?

Aby ste sa si vybrali správne, dajte si pri výbere dverí poradiť od kvalifikovaných predajcov (prípadne zverte výber dverí a ich povrchovej úpravy do rúk interiérových dizajnérov a takisto aj montáž prenechajte autorizovaným montážnym firmám, ktoré odborne namontujú a nastavia dvere aj zárubne. Pri svojpomocnej montáži je tu vždy riziko, že sa vyskytne problém, s ktorým nemusíte mať skúsenosti a môže dvere alebo zárubňu nenávratne poškodiť, čím vám vzniknú ďalšie náklady na opravu alebo dokonca na nový komplet. 

Ak chcete na dverách ušetriť, voľte namiesto dyhy laminátovú alebo fóliovú povrchovú úpravu. 

 

Ako správne objednať dvere a zárubne

  1. Správne zameranie stavebného otvoru je záruka že si vyberiete dobre dvere a zárubne.
  2. Stavebný otvor meriame na šírku, výšku a hrúbku múru.
  3. Na šírku potrebujem 8 až 10 cm viac ako budú dvere napr. na 80-tky dvere potrebujeme otvor 88 až 90cm
  4. Výšku je dobré merať už od jestvujúcej podlahy (laminátová podlaha, dlažba...). Výška otvoru má byť 201-202 cm
  5. Hrúbku múru meriame vždy na viacerých miestach a rozmer zárubne volíme podľa najširšej hrúbke napr. ak máme hrúbku múru 14 cm volíme zárubňu 14-16 cm nikdy nie 12-14 cm, mohlo by sta stať že to tá menšia zárubňa neprekryje. Ak máme rozmer zárubne 13 cm tak potom môžeme zvoliť rozmer 12-14 cm
  6. Pre správne objednanie zárubni na posuvné dvere do stavebného púzdra je potrebené zameranie odborne vyškoleným technikom.
  7. Pre detailnejšie informácie pozrite záložku technické informácie alebo sa obráťte na predajcu.
  8. Pri výbere zárubní a dverí dbajte veľký dôraz na dôslednosť  a budete mať dvere a zárubne, ktoré Vám budú fungovať niekoľko rokov.